Profesjonalne monitory – dlaczego tak ważny jest dobór kolorów

Głębia kolorów to liczba kolorów, które może wyświetlić twój monitor, i będzie ona wpływać na to, ile jakości obrazu stracisz przy skalowaniu z wysokiej rozdzielczości do niższej. Monitor z 8-bitową głębią kolorów może wyświetlić tylko 256 kolorów i nie ma możliwości wyświetlenia milionów kolorów, tak jak widzi ludzkie oko.

Wybór monitora – na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności?

Przy 24-bitowej głębi kolorów można wybierać spośród 16 milionów kolorów. Będzie to miało znaczący wpływ na jakość obrazu, dlatego najlepiej mieć monitor z co najmniej 16-bitową głębią kolorów. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, to jest to jak często ekran Twojego monitora jest odświeżany, więc może on rysować nowe obrazy.

Częstotliwość ta wynosi zazwyczaj 60 Hz lub 72 Hz, przy czym wyższe częstotliwości, takie jak 100 Hz i 144 Hz, są droższe i rzadsze. Niższa częstotliwość odświeżania jest lepsza do gier lub innych zadań wymagających stałego obrazu, takich jak edycja wideo lub praca w programie CAD.

Rozważ funkcje, których będziesz używać

Większość monitorów ma wiele portów i połączeń, w tym trzy porty USB, port HDMI, mini-DisplayPort, port DVI i czasami gniazdo słuchawkowe z tyłu. Posiadanie wielu portów pozwoli Ci podłączyć do monitora więcej urządzeń, takich jak mysz komputerowa, klawiatura, głośniki lub zewnętrzny dysk twardy.

Jeśli chcesz mieć możliwość podpięcia drugiego ekranu do pracy obok siebie, sprawdź, czy Twój monitor ma port DisplayPort 1.2, który może obsługiwać do czterech ekranów jednocześnie.

Jeśli Twój monitor https://alstor.pl/produkty/monitory-biurowe/ ma częstotliwość odświeżania wyższą niż 60Hz, będziesz miał mniej smużenia się i rozmycia na ekranie, co ułatwi Ci oglądanie obrazów.

Niski czas reakcji sprawi, że gry będą wydawać się płynniejsze i mniej prawdopodobne, że spowodują dyskomfort przy długotrwałym użytkowaniu.