Monitory do pracy biurowej – jak je wybierać?

Komputery są nieodzownym elementem codziennego życia, a żadna forma nie może bez nich funkcjonować. Coraz więcej osób też wykonuje pracę w domu, co sprawia, że komputery do pracy biurowej są bardzo pożądanym towarem. Planując zakup komputera stacjonarnego do biura, trzeba między innymi zastanowić się, jakie monitory brać pod uwagę.

Jaka przekątna będzie najlepsza?

Monitory do biura powinny charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią przekątną. Preferowane obecnie są co najmniej monitory o przekątnej liczącej 24 cale, jednak w niektórych zastosowaniach może być ona mniejsza i niektórym wystarczy nawet 20 cali.

W przypadku pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i plikami baz danych wskazane jest jednak, aby przekątna była możliwie największa.

Inne ważne parametry matrycy

Na rynku dostępne są monitory biurowe o różnej rozdzielczości, a w pracy biurowej powinna być ona dość wysoka, jednak z reguły nie ma potrzeby inwestowania w monitor o rozdzielczości większej niż 3840 x 2160, a w wielu przypadkach wystarczy znacznie niższa, jednak zależne jest też od charakteru wykonywanej pracy.

Nie warto kupować do biura monitorów ze starym typem matrycy, jakim jest TN i powinno postawić się na nowoczesne matryce IPS, chociaż niektórzy twierdzą, że przy najprostszych pracach biurowych nie będzie tu różnicy. Częstotliwość odświeżania powinna z kolei wynieść z kolei co najmniej 60Hz.

Jasność monitora do pracy biurowej powinna wynosić z kolei od 200 do 350 cd/m2.

Dodatkowe funkcje monitora i mnogość wejść

Nowoczesne monitory do pracy biurowej powinny posiadać też zaawansowane funkcje ustawiania ich, w tym regulacji kąta oraz wysokości, a do tego powinny zawierać komplet portów i wejść, z których najważniejsze będą DVI, HDMI i Display Port, jednak wiele biur ceni też monitory, które zawierają też porty USB pozwalające na podłączanie akcesoriów. Oczywiście porty takie działają na zasadzie huba i pozwalają między innymi podłączyć wygodnie pendrive’a czy czytnik kart pamięci, a także inne urządzenia.