Zamiast komputera i telewizji edukacyjne gry dla dzieci

Dziecko nie potrzebuje do świetnej zabawy telewizora ani komputera. Warto zadbać o to, aby miało na co dzień inne formy rozrywki. Obecnie można liczyć na różne gry dla dzieci (https://tantis.pl/gry-dla-dzieci-c1257), które sprawdzą się w każdym momencie i miejscu. Warto pokazać dziecku, że można się wspaniale bawić bez mediów cyfrowych, które niestety nie mają zbyt dobrego wpływu na jego rozwój. Zaleca się, aby do drugiego roku życia dziecko z nich nie korzystało. Z kolei w późniejszym wieku odpowiedzialny rodzic będzie kontrolować czas spędzany przed telewizorem, tabletem, laptopem czy smartfonem. Trzeba wobec tego rozejrzeć się za alternatywami.

Jakie gry i zabawy mogą zastąpić media cyfrowe?

Im mniej czasu dziecko spędza przed ekranem telewizora czy laptopa, tym lepiej. Media cyfrowe są jednak bardzo atrakcyjne, dlatego trzeba zadbać o równie interesujące alternatywy w postaci gier dla dzieci. Godne polecenia są zabawy sensoryczne typu układanie puzzli. Taka forma rozrywki wpływa bardzo korzystnie na rozwój dziecka. Zabawa w zapamiętywanie i odnajdowanie różnic między obrazkami stymulują zmysły, poprawiają koordynację oko-ręka. Świetnie sprawdzą się zabawy słuchowo-muzyczne, dlatego czas najwyższy kupić dziecku instrument, może być nawet zabawkowy. W przypadku małych dzieci ciekawą opcją jest zabawa w nazywanie produktów spożywczych, określanie ich smaku, odgadywanie po zapachu.

Można też wspierać naukę języka poprzez zabawę zarówno ojczystego, jak i obcego. Opisywanie otaczającego świata, rymowanki, wierszyki czy piosenki – wszystko to silnie oddziałuje na umysł, angażuje zmysły i dziecięcą wyobraźnię. Nie brakuje też zabawek wspierających rozwój myślenia logicznego i kreatywnego. Przykładem będzie budowanie konstrukcji z klocków, odtwarzanie ich ze wzoru. Domino to niepozorna gra logiczna, która może uczyć liczb, liter, nazw przedmiotów codziennego użycia. Tego typu zabawa poprawia percepcję wzrokową. Można też bawić się w sklep i robienie zakupów, gotowanie, porządkowanie. Świetną opcja będzie zabawa w kalambury, która stanowi źródło wspaniałej rozrywki. Godne polecenia są też zabawy badawcze, różne eksperymenty, quizy i gry edukacyjne.