Jaką wybrać grę planszową?

Każdy doskonale wie, czym są gry planszowe, ale niekoniecznie wszyscy zdają sobie sprawę z bogactwa i różnorodności asortymentu. Jest wiele rodzajów planszówek i wbrew pozorom różnią się one pod wieloma względami. Warto wobec tego spróbować swoich sił nie tylko w grach przygodowych, ale też strategicznych, ekonomicznych, bitewnych czy nawet imprezowych. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego niezależnie od wieku i płci.

Gry planszowe (zobacz tutaj) to uniwersalna forma rozrywki, która doskonale nadaje się podczas spędzania wolnego czasu z domownikami czy znajomymi.

Różne podziały gier planszowych

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków gier planszowych. Eurogry wspaniale sprawdzają się dla całej rodziny, wymagają opracowania strategii, cechują się też niską interakcją między graczami. Nie ma w nich okazji do rywalizacji polegającej na wzajemnym atakowaniu się. Można grać o pieniądze, jakieś tereny czy różne surowce. Eurogry mają nieskomplikowane zasady, fabuła w nich jest relatywnie mało istotna. Z kolei do gatunku ameritrash zalicza się gry fabularne, w których gracze mogą przenieść się do wirtualnego świata. Występują w nich motywy: główny i poboczne, wymagana jest również wysoka interakcja między graczami. Bardzo często gry ameritrash są wzbogacone o karty i figurki, co pozwala czerpać jeszcze więcej satysfakcji z rozgrywki.

Zaletą tego typu gier jest również ciekawa plansza, rozbudowana pod kątem graficznym. Miłośnicy gier fantasy będą zachwyceni takimi planszówkami. Jeszcze innym wariantem do wyboru są gry hybrydy, które łączą w sobie cechy eurogier i gatunku ameritrash. Ponadto gry planszowe dzielą się na wiele kategorii, mogą być: rodzinne, imprezowe, ekonomiczne, strategiczne, bitewne czy nawet korporacyjne. Istnieje też inny podział gier planszowych, a mianowicie w oparciu o mechanikę gry. Poszczególne rodzaje planszówek różnią się sposobem prowadzenia rozgrywki i zasadami gry. W niektórych grach można spotkać się nawet z połączeniem większej liczby mechanik, co przekłada się oczywiście na większy stopień skomplikowania.